01.04.2016

Pirmadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo apdovanoti nacionalinio konkurso „Švari kalba – švari galva“ laureatai. Devintą kartą vykęs konkursas šiemet sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – net 16,5 tūkst. Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų moksleivių pasiryžo įrodyti, jog taisyklinga lietuvių kalba ir šiuolaikinės technologijos yra lengvai suderinami dalykai.

Sveikindamas konkurso nugalėtojus Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Tomas Daukantas pabrėžė, kad šių metų dalyvių skaičius iš tiesų įspūdingas. Pasak jo, konkursas į antrąjį etapą buvo daug didesnis nei į paklausiausias aukštųjų mokyklų specialybes. Kancleris dėkojo mokytojams, kurie ugdo mokinių gebėjimą vertinti savo kalbą ir skatina savo pavyzdžiu patvirtinti, jog ji yra gyvybinga ir elektroninėje erdvėje.

„Gimtosios kalbos mokėjimas - tai ne tik garbės reikalas, bet ir būtinybė. Lietuvių kalbos ir literatūros išmanymas – tai įrankis pasauliui pažinti. Gebėjimas skaityti ir bendrauti gimtąja kalba leidžia mokytis kitų dalykų“, – apdovanojimų ceremonijoje teigė Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo departamento direktorė Žydronė Žukauskaitė. Ji pasiūlė įsivaizduoti, ką reikštų bent vieną savaitę ar netgi dieną išgyventi neperskaitant nė vieno žodžio.

„Labai džiugu, kad konkursas plečiasi. Plečiasi jo turinys, plečiasi jo geografija. Smagu, kad vis daugiau jaunų žmonių galvoja apie lietuvių kalbą kaip apie savo kalbą, kad nesijaučia esantys nepajėgūs kalbėti, rašyti ir dirbti kompiuteriu lietuvių kalba. Manau, visi čia susirinkę yra atsakingi ir išmintingi savo kalbos šeimininkai, kurie žino, kaip puoselėti ir auginti savo gimtąją kalbą“, – dalyviais džiaugėsi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė.

Pirmoje dienos pusėje dar sprendę konkurso užduotis, po pietų moksleiviai, su mokytojais ir artimaisiais susirinkę Švietimo ir mokslo ministerijoje, jau išgirdo nugalėtojų pavardes.

„Konkurse dalyvauti paskatino mokytoja. Sakė, kad tai – prestižinis konkursas ir man tikrai verta pamėginti. Bet, aišku, ir pačiam buvo įdomu. Aš manau, kad kiekvienam žmogui yra svarbu žinoti ir mokėti savo kalbą, juk ji – mūsų kraujyje“, – teigė dešimtų klasių nugalėtojas Saulius Zavistanavičius.

Tarp penktokų nugalėtoju tapo Nedas Baranovskij iš Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos, tarp šeštokų – Alginija Mickūnaitė iš Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos. Septintokų gretose nepralenkiama buvo Greta Duko iš Vilniaus Jeruzalės mokyklos, aštuntokų – Vakarė Punelytė iš Viniaus „Taikos“ progimnazijos. Stipriausia devintoke buvo pripažinta Greta Sobolevaitė iš Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos, o dešimtų klasių nugalėtoju tapo Saulius Zavistanavičius iš Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos.

Specialiaisiais konkurso prizais buvo apdovanoti geriausią rezultatą parodęs užsienio lietuvių mokyklos penktokas Justas Vitkūnas iš Vasario 16-osios gimnazijos ir aktyviausia mokykla, ja šiemet tapo Kauno „Vyturio“ gimnazija, iš šios mokyklos į konkursą užsiregistravo net 373 moksleiviai.

Konkurso laureatai buvo apdovanoti diplomais bei organizatorių ir rėmėjų įsteigtais prizais. Taip pat nugalėtojai, jų mokytojai bei tėveliai buvo pakviesti apsilankyti Valstybės pažinimo centre.

5–10 klasių moksleivių konkursą „Švari kalba – švari galva“ organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, kalbinių technologijų įmonė „Tilde IT“, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir įmonė Strateginių komunikacijų centras. Juo siekiama skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą.